Acasă Economie Bani europeni pentru reducerea pierderilor din rețeaua de termoficare din București

Bani europeni pentru reducerea pierderilor din rețeaua de termoficare din București

După ce mai bine de 500 de blocuri din București nu au apă caldă de mai bine de două săptămâni, în plină caniculă, primarul general interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, vine cu o veste bună.

Comisia Europeană a aprobat încă 126 milioane de lei fonduri nerambursabile din Programul Dezvoltare Durabilă 2021-2027.

”Voi semna actul adițional împreună cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene. Valoarea totală a contractului ajunge acum la 1,76 miliarde de lei.

Ce înseamnă asta pentru bucureșteni:

  • Reducerea pierderilor de agent termic;
  • Creșterea eficienței sistemului;
  • Confort termic îmbunătățit în apartamente;

Cea mai mare investiție din ultimele decenii în rețeaua de termoficare pentru ca problemele cu încălzirea în București să devină istorie”, spune Bujduveanu, optimist.