Acasă Social David Popovici a cucerit aurul la Europene în proba de 200 m...

David Popovici a cucerit aurul la Europene în proba de 200 m liber

DISTRIBUIȚI

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 de metri liber, în cadrul Campionatelor Europene de la Belgrad. Plecat de pe culoarul al patrulea, Popovici a înotat în 1:43:13.

Pentru Popovici este al doilea titlu continental în această probă, după cel de la Roma, din 2022. În total, înotătorul român a câștigat patru medalii de aur în competițiile continentale.

David Popovici a câștigat miercuri și medalia de aur în proba de 100 de metri liber. A fost cronometrat în 46 de secunde și 88 de sutimi, al treilea cel mai bun timp din istoria probei.