Echipa de robotică Quantum Bits de la Liceul Internațional de Informatică București a cucerit Marele Trofeu al Campionilor și locul 1 mondial, obținând punctajul maxim – 600 de puncte – la prestigioasa competiție internațională First Lego League 2025 desfășurată în Grecia, intre 1-5 mai 2025.
După trei zile intense de concurs, alături de 44 de echipe din 50 de țări, inclusiv Japonia, SUA, Italia și Brazilia, România a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului prin inteligență, muncă în echipă și inovație autentică.
Sandra Pau (team leader), Andrei Banu, Ioan Chelaru, David Becheru, Matei Stoica, Levin Mircea și Noah Diaconu – toți elevi de gimnaziu la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București – au reușit performanța de a se impune în toate categoriile competiției: robotică, programare, colaborare internațională și inovație.
Punctul forte al echipei a fost excelenta în toate criteriile principale: performanța robotului, inovația și valorile fundamentale aplicate.
Proiectul, o dronă dotată cu inteligență artificială, capabilă să identifice persoane aflate în pericol de înec și să intervină rapid cu un dispozitiv autonom de salvare, cu aplicabilitate reală, a pornit din empatie și dorința de a schimba lumea în bine.