Acasă Educatie „Ora cu și pentru animale” ar putea deveni materie opțională în toată...

„Ora cu și pentru animale” ar putea deveni materie opțională în toată țara

DISTRIBUIȚI

Inspectoratul Școlar Județean Ilfov a transmis, în data de 7 iulie 2025, Ministerului Educației proiectul privind includerea, la nivel national, a cursului „Ora cu și pentru animale” în curricula școlară opțională.

În present, cursul este predat optional în mai multe școli din Ilfov, fiind materie în catalog.

Inspector școlar general adjunct al ISJ Ilfov, Cristina Ghiță: „A fost un proiect pilotat în județul Ilfov cu profesionalism, emoție și entuziasm. Programa școlară este una riguros construită și a vizat în acest an școlar 15 unități de învățământ și 34 de clase, ceea ce înseamnă că peste 800 de elevi au beneficiat de această experiență uluitoare”.

Suportul de curs a fost conceput dinamic și interactiv, cu teme pentru acasă, proiecte video și activități practice, precum realizarea de căsuțe pentru păsări, dar și cu vizite în teren, în adăposturile de câini sau la Centrul de Salvare și Reabilitare a Animalelor Sălbatice „Visul Luanei”.

Cele cinci module predate de-a lungul anului prezintă noțiuni elementare despre nevoile animalelor, drepturi și bunăstare, îngrijire și protecție, animalele sălbatice și sănătate.

„Nu ne dorim ca Ilfovul să fie doar un exemplu pentru creșterea economică, ne dorim să fim și un exemplu de normalitate și normalitate înseamnă să-ți pese. Să-ți pese de seniorii tăi, să-ți pese de copii, dar să-ți pese și de animale. După un an de proiect, putem spune că efectele sunt pozitive. Copiii au devenit mai empatici, și-au îmbunătățit atenția la ore, la clasă, au comunicat mult mai bine între ei, dar s-a îmbunătățit și relația cu profesorii. Deci au evoluat pe trei planuri: în atitudine, comportament și în plan cognitive”, a spus Hubert Thuma, președintele Consiliului Județean Ilfov.

Hilde Tudora, director Protecția Animalelor CJ Ilfov: „Totul pleacă de la educație. Doar așa putem schimba mentalități. Studiile arată că violența față de animale este strâns legată de violența domestică. Un copil care face rău unui animal va face mai târziu rău unui alt om. Asta încercăm să prevenim. Respectul față de animale, empatia și bunătatea se pot învăța”.

Ministerul Educației urmează să decidă dacă acest curs va fi inclus în lista opționalelor la nivel național

1 COMENTARIU

  1. […] Inspectoratul Școlar Județean Ilfov a transmis, în data de 7 iulie 2025, Ministerului Educației proiectul privind includerea, la nivel national, a cursului „Ora cu și pentru animale” în curricula școlară opțională. În present, cursul este predat optional în mai multe școli din Ilfov, fiind materie în catalog. Inspector școlar general adjunct al ISJ Ilfov, Cristina […] Citeste mai mult […]

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here