Acasă Economie Poiecte strategice de 180 de milioane de euro pentru cercetare în energie...

Poiecte strategice de 180 de milioane de euro pentru cercetare în energie nucleară avansată și inteligență artificială

DISTRIBUIȚI

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, a semnat vineri, contractele de finanțare pentru două proiecte strategice de cercetare-dezvoltare. Proiectul „Activități de cercetare și infrastructură experimentală pentru demonstrarea tehnologiei reactorilor rapizi răciți cu plumb – 4ALFRED” a fost semnat cu directorul general al RATEN, Ion Octavian Uță, iar cel pentru „HUB Român de Inteligență Artificială – HRIA” a fost semnat cu rectorul Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București, Mihnea Costoiu. Aceste proiecte, finanțate prin Programul Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare, vor consolida poziția României în domeniile energiei nucleare avansate și inteligenței artificiale.

Semnarea acestor contracte reprezintă un pas decisiv pentru poziționarea României ca actor relevant în domeniul cercetării avansate la nivel european. Prin investițiile în reactoarele de generație viitoare și în inteligența artificială, se va realiza nu doar infrastructură de cercetare, ci și un viitor sustenabil pentru economia românească. Cele aproape 180 de milioane de euro care vor fi investite vor genera inovații tehnologice și vor atrage specialiști de top, consolidând ecosistemul național de cercetare-dezvoltare și crescând competitivitatea României în domenii cheie. Aceste proiecte vor transforma România dintr-un consumator de tehnologie într-un adevărat creator de soluții inovatoare, cu impact direct asupra securității energetice și digitalizării economiei noastre”, a declarat ministrul Marcel Boloș, după evenimentul defășurat la MIPE.

4ALFRED – Cercetare pentru reactoare de generație viitoare

Proiectul 4ALFRED, cu o valoare de peste 112 milioane euro, vizează dezvoltarea infrastructurii experimentale pentru tehnologia reactorilor cu neutroni rapizi răciți cu plumb, contribuind la securitatea energetică și reducerea emisiilor de carbon. Implementat în parteneriat cu Regia Autonomă Tehnologii pentru Energia Nucleară (RATEN) și cinci companii private, proiectul include patru instalații experimentale de ultimă generație (HELENA-2, ELF, HandsOn și Meltin’Pot) pentru testarea materialelor, componentelor și sistemelor necesare reactorului ALFRED, sprijinind cercetările privind securitatea nucleară și eficiența energetică.

HRIA – Un pas strategic pentru inteligența artificială

HUB-ul Român de Inteligență Artificială (HRIA), cu o valoare de peste 67 milioane euro, va funcționa ca un centru de excelență pentru cercetarea și dezvoltarea în domeniul IA, reunind experți din mediul academic, cercetare și sectorul privat. Coordonat de Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București în parteneriat cu șase universități și opt companii private, proiectul va dezvolta infrastructuri de cercetare avansate, va atrage cercetători de top și va forma specialiști în IA, facilitând transferul tehnologic și aplicarea practică a rezultatelor cercetării în economie.

Prin aceste investiții, România face un pas important spre consolidarea poziției sale în domeniul cercetării avansate, cu impact major asupra dezvoltării economice și tehnologice a țării.

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here