Un sondaj de opinie realizat de CURS, realizat între 26 și 30 mai, dă AUR pe primul loc, cu 35%, cel mai mare procentaj pe care l-a avut vreodată în astfel de măsurători. Pe locul al doilea, deși erodat de guvernare, PSD ar obține 24%, cu un procent mai mult față de cât a câștigat la alegerile parlamentare din decembrie 2024. PNL și USR sunt, de acesstă dată, la egalitate, cu câte 14%, la fel și UDMR și SOS, cu câte 5%. Nu ar mai intra în Parlament POT.
Sondajul pare să-i împingă pe reprezentanții partidelor considerate pro-europene către o coaliție de guvernare, fără să se gândească la alegerile anticipate despre care liderul AUR, George Simion, vorbește în ultima perioadă.
De remarcat că și de această dată Guvernul s-ar putea face și fără USR, chiar dacă ar fi susținut în Parlament de o majoritate simplă.
Sondajul a fost realizat pe un eșantion de 1.287 de români, cu vârste de peste 18 ani. Studiul are o marjă de eroare de 2,7%.