Statele membre ale UE au votat în favoarea propunerii Comisiei Europene de a introduce contramăsuri comerciale împotriva Statelor Unite, anunță Comisia Europeană, într-un comunicat.
Propunerea Comisiei a fost făcută ca răspuns la decizia SUA din luna martie de a impune tarife la importurile de oțel și aluminiu din UE.
UE consideră că tarifele impuse de SUA sunt nejustificate și dăunătoare, provocând prejudicii economice de ambele părți, precum și economiei globale. UE și-a exprimat în mod clar preferința pentru găsirea unor soluții negociate cu SUA, care să fie echilibrate și reciproc avantajoase, se mai arată în comunicat.
Votul statelor membre înseamnă că – odată ce procedurile interne ale Comisiei vor fi finalizate și actul de punere în aplicare publicat – contramăsurile vor intra în vigoare. Colectarea taxelor va începe în 15 aprilie.
Aceste contramăsuri pot fi suspendate în orice moment, în cazul în care SUA sunt de acord cu un rezultat negociat corect și echilibrat, anunță Comisia Europeană.
Războiul tarifelor SUA-UE este, de fapt, o problemă mai veche, a cărei suspendare a expirat la 31 martie 2025 (de aici și data de 2 aprilie anunțată de președintele SUA).
Așadar, prin decizia de miercuri, UE nu face decât să reactiveze și să actualizeze măsurile din 2018.
SUA au anunțat o suspendare de 90 de zile a intrării în vigoare a noilor tarife de export pentru statele care nu au anunțat contramăsuri similare.
[…] Statele membre ale UE au votat în favoarea propunerii Comisiei Europene de a introduce contramăsuri comerciale împotriva Statelor Unite, anunță Comisia Europeană, într-un comunicat. Propunerea Comisiei a fost făcută ca răspuns la decizia SUA din luna martie de a impune tarife la importurile de oțel și aluminiu din UE. UE consideră că tarifele impuse de […] Citeste mai mult […]