Unitatea 1 a Centralei de la Cernavodă a intrat în oprire planificată, conform planului de mentenanţă, inspecţie şi testare stabilit cu mai bine de doi ani în urmă, au anunțat reprezentanţii Nuclearelectrica.
Separat, şi Unitatea 2 s-a deconectat automat de la reţea, după o disfuncţionalitate la un izolator, şi va rămâne închisă o perioadă mai lungă.
Oprirea celor două reactoare de la Centrala Nucleară lasă oraşul Cernavodă fără apă caldă pentru cel puţin o lună.




